Kevätturnaukset

Kevätturnaus on perinteisesti keväällä pelattava salamurhaturnaus, jonka formaatti vaihtelee vuosittain. Kevätturnauksia on järjestetty vuodesta 2013 lähtien. Tällä sivulla esitellään Kevätturnausten historiaa.

Hyppää suoraan vuoteen:

  • 2013:

Keväturnaus 2013, ”Pankkikriisi”, pelattiin 6.-19.5.2013. Tuomareina toimivat Arttu Leinonen (päätuomari), Jenni Ott, Mirjam Rongonen ja Ville Lovikka. Tapahtumista voi lukea täältä.

Päivän uutissähkeet:

–New Yorkin pörssin alamäki jatkuu. NASDAQ ja Dow Jones -indeksit menettäneet kolmessa kuukaudessa yli puolet arvostaan.–
–Kyproksen pankkikriisi laajenee. Bank of Cyprus ja Laiki ovat hakeutuneet konkurssiin. Espanjan pankkien epäillään seuraavan perässä.–
–Saksan teollisuuden kasvu takeltelee. Toisesta vuosineljänneksestä tulossa huonoin kvartaali vuosikymmeneen.–
–Helsingissä avattu vaihtoehtoinen pörssi herättää laajaa kansainvälistä kiinnostusta.–

Pankkikriisi laajenee, oletko valmis?

Helsingissä ollaan avaamassa vaihtoehtoista pörssiä, jossa kauppaa käydään henkivakuutuksilla. Rohkeat sijoittajat voivat rikastua yhdessä yössä. Nykyisessä epävakaassa taloustilanteessa tämä on houkutellut kaupunkiin joukon keinottelijoita, jotka pyrkivät takaamaan rahoilleen normaalia paremman tuoton. Riskisijoitukset houkuttelevat yhteistyöhön epäilyttävien alihankkijoiden kanssa ja panostamaan muuta kuin pääomaa. Headhunterit ja perintätoimistot solmivat verisiä liittoja. Useampikin keinottelija kokeilee uusia työtehtäviä öisillä kaduilla.

Pelaa kierros tai kaksi upporikasta ja rutikuollutta!

  • 2014:

Keväturnaus 2014, ”#Tapan2014”, pelattiin 28.4.-11.5.2014. Tuomareina toimivat Ville Lovikka (pää- ja asetuomari), Mikael Virta ja Julia Martikainen. Tapahtumista voi lukea täältä.

”PK-seudulla on vapautunut paikka diskreetille siistijälle. Sopimukset kahden kesken. ’Vehkeet’: Don’t ask, don’t tell. #Tapan2014 #DuunitVaihtoon”
@Toimeksiantaja

”Siistin taidolla mäyrät (Meles meles), hobot (Tegenaria agrestis) ja lattapääkusimanset (Crossarchus platycephalus) jälkiä jättämättä. #Tapan2014”
@Verminaattori

”Valmistuin elämäm koulusta hyvin arvo sanoin. Likaset työt hoituu ranteen kääntees. Saax siistin työn extraa ns. sosiaalisist keikoist? #Tapan2014”
@LubenterPuukkonter

Turnauksen lopulliset tulokset:

PeitenimiMurhat (Suomenlinnaa ei laskettu)Murhat Suomenlinnassa (+murhat jo kuolleista)TapotPidätyksetSivulliset uhritSilminnäkijät ja todistajatPisteet
Sensei12(+1)030257,5
Veitsi11(+2)100134
Lucrezia00021030
Oscar Gone Wilde11000021
DROP TABLE murhaajat;0(2)000018
αγνός
10000013,5
Isä Aurinkoinen0010006,5
Cheezmurder1000005
Grumpy Cat0000003,5
Liuske0000002,5
Silbar0010002
Moppi0000002
ISOPAHAISUKKI0000000
thelizard0000000
Anomuumi000000-0,5
Rodion000000-5
  • 2015:
kaadettujen muistopäivä
Kevätturnauksen 2015 juliste.
  • Kevätturnaus 2015, ”Kaadettujen Muistopäivä”, käytiin 4.-17.5.2015. Tuomareina toimivat Laura Immonen (päätuomari), Simo Lehtinen, Ville Lovikka ja Esa Perkiö (asetuomari). Tapahtumista voi lukea täältä.

Kuka kaatuu? Kuka muistetaan? Herääkö joku henkiin?

Turnauksen lopullinen pisteytys:

PeitenimiMurhat (ei lisäkohteita)TapotPidätyksetSivulliset uhritTodistajat ja silminnäkijätPisteet
Belaja Smert3000048
Lilja1000032
Shinigami1000025,5
Tell-Tale Heart1000017,5
Mörkö1100617,5
Virsi001009
Styx001007,5
Nemo000001,5
neuropora000000
Rotta00000-5
Currykastike00000-5
  • 2016:

Kevätturnaus 2016, ”Kevätkarsinta”, pelattiin 25.4.-7.5.2016. Tuomareina toimivat LL Sami Hirvonen (pää- ja asetuomari) sekä LL Ville Lovikka ja Jere Tupala (pelaajatuomarit). Tapahtumista voi lukea täältä.

  • 2018:
Kevätturnauksen 2018 juliste.

Etsivät olivat ymmällään. Jäljet ruumissa eivät vastanneet mitään tunnettua asetta, ja se oli kummallisen aineen peitossa. Entä millä voimalla ruumista oli liikutettu noin?
Uhri oli viikkoa aikaisemmin selittämättömästi kadonnut kotoaan jäljettömiin ja löytyi nyt vähintään yhtä selittämättömästi.

Kevätturnaus 2018, “Kuolinsyy: tuntematon”, pelattiin 16.-28.4.2018. Tuomareina toimivat Johannes Järvisalo (päätuomari), Laura Leskelä (asetuomari) ja Petrus Peltola. Tapahtumista voi lukea täältä.

  • 2019:

Kevätturnaus 2019, ”Susisaaren Murha”, pelattiin Suomenlinnassa 11.5.2019 Linnanmäki-pelin formaatilla. Tuomareina toimivat Laura Leskelä ja Sara Pyykölä.